2010/2011 Playoff Teams
Girls 5th grade coached by Chris Clehane
Girls 6th grade coached by Shawn O'Neill and Ken Florenz
Girls 7th grade coached by Bob Patch
Girls 7th grade coached by Steve Sheridan
Girls 9th/10th grade TYRO -  coached by Artie McCoy and Jim Cullen (CHAMPS)
Boys 5th grade coached by Jim Scheidel
Boys 5th grade coached by Greg Palma
Boys 7th grade coached by Fred Hoffmann & Chris Geer
Boys 7th grade coached by Jim Tapia & Chris Portera (CHAMPS)

2008/2009 Playoff Teams
Girls 6th grade coached by Ed Walsh & Steve Levy
Boys 6th grade coached by Harley Spinks and Artie McCoy
Senior Boys coached by Bob Patch

2008/2009 Sportsmanship Award Winners
  Boys 6th grade coached by Greg Palma

2007/2008 Playoff Teams
Girls 5th grade coached by Suleka McCormick & Steve Levy
Girls 5th grade coached by Ed Walsh & Shawn O'Neill
Girls 7th grade coached by Artie McCoy & Joan Benjamin
Boys 5th grade coached by Harley Spinks and Artie McCoy
Boys 6th grade coached by Jim Tapia
Boys 8th coached by Mike Doersam and Steve Sheridan
  
2007/2008 Sportsmanship Award Winners
  Boys 5th grade coached by Rick Pearsall
Boys 8th grade coached by Mike Doersam and Steve Sheridan

2006/2007 Playoff Teams
Girls 9th/10th Tyro  grade coached by Chris Best, Tim Lye, Rick Pearsall & Bruce Tetelman
Boys 9th/10th Tyro  grade coached by Bob Patch & Artie McCoy
Girls 5th grade coached by Ken Donahue
Girls 5th grade coached by Hank Vollbracht and Franky Garay
Girls 8th grade coached by Larry Hill
Boys 5th grade coached by Bob Patch
Boys 6th grade coached by Kevin Osburn, Ken Rotunno and Joe Sortino
Boys 7th grade coached by John Yancigay
Boys 7th coached by Mike Doersam and Steve Sheridan

2005/2006 Playoff Teams
Girls 8th grade coached by John Hanrahan and Chris Best.
Girls 6th grade coached by Steve Fahner and Steve Sonkin.
Boys 5th grade coached by Kevin Osburn, Ken Rotunno and Joe Sortino.
Boys 6th grade coached by Mike Doersam and Steve Sheridan.
Boys 8th grade coached by Scott McKelvey, Pete Colletti and Steve Sheridan.
Boys 8th grade coached by Rich Horrocks and Dennis McHugh.
Boys 8th grade coached by Bob Patch and Artie McCoy.
   
2005/2006 Sportsmanship Award Winners
  Boys 8th grade coached by Rich Horrocks and Dennis McHugh.
  
2004/2005 Playoff Teams
Girls 8th grade coached by Tim Lye, Kevin Mescall and Pete Hofrichter.
Girls 8th grade coached by Fred Bianculli.
Boys 5th grade coached by John Yancigay
Boys 5th grade coached by Mike Doersam and Steve Sheridan
Boys 6th grade coached by Scott Mullins and Jeff Kuhn
Boys 7th grade coached by Scott McKelvey, Steve Sheridan and Pete Colletti
    
2004/2005 Sportsmanship Award Winners
  
5th grade boys coached by Mark Goldsmith and Tom Cilmi
8th grade boys coached by Jim Cullen, Dennis Danseglio and Joe Perry
5th Grade girls coached by Grace Dornemann and Sue Vogelsang

2003/2004 Playoff Teams
Girls 6th grade coached by John Hanrahan and Chris Best.
Girls 7th grade coached by Tim Lye, Kevin Mescall and Rich Sweezy.
Girls Seniors coached by Artie McCoy, Buddy Hallahan and Bob Scheuerer
Boys 5th grade coached by Scott Mullins and Jeff Kuhn.
Boys 6th grade coached by Bob Patch, Artie McCoy and Tim Ursprung.
Boys 6th grade coached by Pete Coletti, Steve Sheridan and Scott McKelvey
    
2003/2004 Sportsmanship Award Winners
7th Grade Boys Travel team coached by Tom Vollmuth and Shawn O'Neill
8th Grade Boys Travel team coached by Tim Lye and Rich Mathews 
   
2002/2003 Playoff Teams
Girls Tyro (Finalist) coached by Artie McCoy, Buddy Hallahan and Bob Scheuerer
 

Past Travel League Champs

2010/2011 Boys 7th Grade coached by Jim Tapia and Chris Portera.   
- 1st Row Kneeling left to right..Mike Mayo, Ben Giuliani, Christian Novarro, Matt Berger...Standing Left to Right...Asst Coach Chris Portera,  Patrick McDonaugh, Sam Klomp, Kyle Portera, Neil Tapia, Andy Lewis, Caleb Staneck, Sean McDonaugh, Coach Jim Tapia
  

2010/2010 Girls 9th/10th grade TYRO -  coached by Artie McCoy and Jim Cullen - Janine Alto, Sydney Cammeyer, Mariah Cullen, Megan Davis, Abigail Dell'Orto, Brianna Demeo, Kaitlin Hoffmann, Mackenzie Houghton, Lindsay McCoy, Faith Padro, Lauren Parra, Juliette Polis, Grace Revello, Christina Smith, Shannon Stergis, Chastity Taylor & Elizabeth Vetter.

2008/2009 Girls 6th Grade -  coached by Ed Walsh, Shawn O'Neill and Steve Levy.    
- Julia Carvana, Taylor Fay, Nicole Levy, Alexandra Lopez, Cecilia McCormick, Alyssa Murphy, Colleen O'Neil, Valerie Pelling, Jessica Reilly and Kaitlyn Walsh.

2007/2008 Boys 5th Grade -  coached by Harley Spinks and Artie McCoy.    
- Zach Acocella, Tyler Clehane, Brendan Ehrhart, Tavon Ginyard, Luke McCoy, Stephen McKenna, Sean Sconone, Harley Spinks, Kevin Vanek and Brennan Walsh.
   
  
2006/2007 Boys Fall TYRO - coached by Bob Patch and Artie McCoy.
- Jordan Allen, Justin Allen, Jon Brown, Jean Chery, David George, Connor McCoy, Cliff Morat, Bobby Patch, Taylor Powell, Tyler Powell and Brandon Turner.  
    
2006/2007 Boys 5th Grade - coached by Bob Patch.
- Mathew Annunziata, Luke Coughlin, Andrew Dobkowski, Brandon MacMorris, CJ Morgani, Conor Mullins, Kieran Mullins, Tristan Oberg, Peter Patch, Troy Revello, Luke Simonetti and Michael Simonetti
 
2005/2006 Boys 8th Grade
- coached by Bob Patch and Artie McCoy.
- Jean Chery, Ashanti DePass, David George, Connor McCoy, Bobby Patch, Taylor Powell, Tyler Powell, Lamar Terrell and Brandon Turner.
 
 
2002/2003 Boys 5th Grade
- coached by Bob Patch, Tim Ursprung and Artie McCoy.
- Kyle Andersdon, Jean Chery, Connor McCoy, Bobby Patch, Taylor Powell, Tyler Powell, Brandon Turner, Timmy Ursprung & Garett Villalta.
 
2002/2003 Boys 6th Grade - coached by Jim Cullen and Joe Perry
- James Bennett, Chris Briggs, Jonathan Brown, Matt Celentano, Connor Cullen, Ghardy Gustival, Kyle Iacullo, Barry Ingram, Andrew Oberg, Anthony Padula, Steven Perry & Keenan Russell
  
1998/1999 Girls 6th Grade - coached by Mike Doersam 
 

St Marys CYO Basketball,St. Mary's CYO Basketball,St Marys CYO Basketball,East Islip,St,St.,Saint,Marys,Mary's,CYO,basketball,Hoops,East Islip,East,Islip,St. Mary's,St Marys,St Mary's,11730,Youth Basketball,Youth Sports,Sports,BBall

Past Playoff Teams and Sportsmanship Award Winners